Obrót towarów z zagranicą to obecnie cel naprawdę bardzo dużej ilości przedsiębiorstw. W końcu handel zagraniczny otwiera zdecydowanie nowe możliwości finansowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że wejście na rynki zagraniczne będzie wiązało się ze zdobyciem pewnej wiedzy. Jakiej? Ano chociażby warto wiedzieć, kto zasadniczo kontroluje obrót towarów z zagranicą.
Kto kontroluje obrót towarów z zagranicą?
Przede wszystkim należy podkreślić tutaj, że na pewno nie jest to tylko i wyłącznie jednak osoba czy instytucja albo organizacja. Wiele bowiem zależy zasadniczo od tego, jaki to jest produkt oraz co jest przedmiotem handlu i między jakimi krajami się on odbywa. Ważne jest także to, jaką drogą odbywa się taki transport – morską, lądową czy powietrzną.
Zasadniczo organem, który bezpośrednio kontroluje obrót towarów z zagranicą są Służby Celne. Jednak zdecydowanie nie tylko one się tym zajmują albo może inaczej – one odpowiadają właśnie za taką bezpośrednią kontrolę. Ustawodawcami zazwyczaj są Ministerstwa Spraw Zewnętrznych albo Handlu poszczególnych państw.
Szczególne regulacje obejmują towary podwójnego zastosowania, czyli takie które mogą być jednocześnie wykorzystane w celach cywilnych, jak i militarnych. Tutaj kontrolę sprawuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii a konkretniej Departament Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego.
Warto jeszcze wspomnieć o różnego rodzaju prawach obowiązujących pomiędzy poszczególnymi firmami, a odnoszących się właśnie do spraw handlu. Tu jednostkami kontrolującymi są same zainteresowane transakcją strony. Do zasad takiego międzynarodowego prawa handlowego należy chociażby Incoterms.
Prawo celne szkolenie – doskonałe źródło informacji
Niestety jednak nie da się w zasadzie dokładnie opisać tutaj wszystkich zasad odnoszących się do międzynarodowego handlu. Warto zatem zainwestować w profesjonalne prawo celne szkolenie. Na pewno bardzo przydatne będzie także zarządzanie łańcuchem dostaw szkolenie oraz szkolenie incoterms.